امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
کد خبر: 3481
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۲۰

موزه ی مردم شناسی میمه مورد تقدیر قرار گرفت

 

موزه ی میمه ی اصفهان مورد تقدیر قرار گرفت

احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران پیشنهاد کرد که اتاقک سردر باغ ملی ماه مبارک رمضان به عنوان نقاره خانه مورد استفاده قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مسجد جامعی در مراسم آیین انتخاب موزه های برتر گفت: نواختن نقاره در زمان افطار در این محل می تواند باعث ایجاد طراوات شهری شود.
او در ادامه  به ساماندهی موزه صنعتی اشاره کرد و از  مرمت و ساماندهی خوب این موزه خبر داد.
مسجد جامعی با تاکید بر این که موزه یک محل خاک خورده مربوط به گذشته نیست، گفت: موزه ها مربوط به زمان حال و زندگی جاری هستند که می توانند باعث نشاط اجتماعی شوند.
در ادامه مراسم سیداحمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم (کمیته ملی موزه‌ها) ایران به ایراد سخنانی پرداخت و مهمترین اقدامات کمیته ملی در سال جدید و دورنمای سال جدید را توضیح داد.
وی از مهمترین فعالیت های ایکوم با همکاری نهاد ها و موسسات مختلف را حضور کاروان ایران در اجلاس عمومی میلان عنوان کرد و گفت: این اجلاس هر سه سال تشکیل می شود و خوشبختانه اعضای کمیته ایرانی توانستند بخشی از کمیته اجرایی شده و تعدادی از اعضا مقاله های خود را در بخش های مختتلف ارایه کردند.
محیط طباطبایی در ادامه از مشارکت در روند اصلاح و تصویب اساسنامه شورای بین المللی، تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران در کنفرانس عمومی ، امضا تفاهمنامه بین ایکوم و شورای بین المللی، پیشنهاد ایکوم ایران برای میزبانی اجلاس کمیته مفهومی ایکوم (ایککوم)، برگزاری دوره های آموزشی توسط کارگروه و گروه آموزشی ایکوم بین المللی خبر داد.
وی افزود: یکی از فعالیتهای ایکوم در سال گذشته، معرفی پروژه آوای صلح به همت کارگروه موسیقی ایکوم و استاد شکری به شورای بین المللی بود.
رییس ایکوم ایران در بخش ملی به فعالسازی کارگروه های مختلف  مانند هنرهای تجسمی، حفاظت، حقوقی بین الملل، هنرهای نمایشی و موسیقی در داخل ایکوم اشاره کرد.
او درباره برگزاری کارگاه های آموزشی گفت: با همکاری ایکوم و پژوهشگاه میراث فرهنگی با شرکت کشورهای قرقیزستان، ترکیه، ارمنستان، پاکستان و ایران در موزه ملی ایران درتهران برگزار شد.
وی از موزه ملی ایران  به خاطر همکاری هایش با ایکوم تشکر کرد و از عقد تفاهمنامه  با ایکوم های ملی در کشورهای مختلف از جمله ارمنستان خبر داد که به برگزاری نمایشگاه هایی در ایران و ارمنستان انجامید.
محیط طباطبایی با اشاره به این که محوریت فعالیت های ایکوم در این دهه “صلح” است ، یکی از فعالیت های سال گذشته را برگزاری نمایشگاه سفیران صلح عنوان کرد و گفت: هر ساله شعارهای ایکوم با توجه به محوریت صلح، همزیستی بین المللی، وفاق داخلی و همگرایی درونی انتخاب می شود.
او با تاکید بر این که خروجی موزه باید صلح، مهربانی و همزیستی باشد، گفت: نشست معرفی کار و روند شکل گیری موزه اورهان پاموک استانبول  با حضور طراحان این موزه که از طرف ایکوم بین الملل به عنوان موزه ویژه معرفی شده بود، در تهران برگزار شد.
او در پایان سخنان خود از موزه دفاع مقدس به خاطر فعالیت هایش در توسعه و افزایش استانداردهایی فنی موزه داری و همچنین سیف الله شکری که در قزوین به بازسازی سازهای سنتی می پردازد، تقدیر کرد.
در ادامه مراسم موزه های برتر در ۱۲شاخصه معرفی و تقدیر شدند.
موزه‌های مورد تأیید داوران در چهار گروه موزه‌های خصوصی، موزه‌های دولتی بزرگ، متوسط و کوچک و ۱۲ محور تخصصی شامل آموزش، پژوهش، بازدید از موزه، تلاش برای بقاء، توسعه مدیریت، خلاقیت و نوآوری، کودکان و نوجوانان، اعمال استانداردهای فنی و توسعه فیزیکی، گردآوری، معرفی، حفاظت و نگهداری و شعار روز جهانی معرفی شدند.
در بخش اهدا جوایز  موزه‌ های خصوصی در ۶ شاخص پژوهش ، نگهداری و حفاظت، کودک و نوجوان، گردآوری، نوآوری و خلاقیت جایزه ویژه به موزه عروسک های ملل تعلق گرفت.
همچنین در بخش جوایز  موزه‌ های خصوصی در شاخص های استاندارد و توسعه فیزیکی و شعار روز جهانی به موزه بومیان کیش، در شاخص توسعه مدیریت جایزه به موزه صلح تهران، در شاخص بازدید به موزه شاهین شهر اصفهان، در شاخص بقا به موزه کلوک نطنز و در شاخص معرفی به سراموزه دکتر رهگشای بادرود  اهدا شد.
در بخش موزه های دولتی کوچک ضمن تقدیر از موزه های میمه اصفهان، علوم اردبیل، پارسه تخت جمشید، آموزش و پرورش اصفهان، برزوک، حمام علی قلی آقا از اصفهان، اکبریه بیرجند، عصارخانه شاهی، علوم اردبیل، میمه اصفهان، عصارخانه شاهی، سنندج، اکبری بیرجند و میمه ؛ جوایز به اکبریه بیرجند، نیریز، علوم اردبیل، پارسه تخت جمشید،عصار خانه شاهی، برزک، خلیج فارس اهدا شد.
در بخش موزه های دولتی متوسط از موزه های سینما، چهلستون، شهرو شهردای، میرعماد، عبرت، بندر انزلی، فرش، پوشاک سلطنتی تقدیر و جایزه این بخش به موزه های علوم زمین مشهد، مجلس شورای اسلامی، چهلستون اصفهان، ماسوله گیلان، انزلی، پوشاک سلطنتی تعلق گرفت.
در ادامه از موزه های کاخ گلستان، ملی ایران، دفاع مقدس، سعدآباد، باغ موزه دفاع مقدس، پارس، علوم و فناوری در بخش موزه های دولتی بزگ تقدیر و به موزه های علوم و فناوری، کاخ نیاوران، کاخ گلستان، باغ موزه دفاع مقدس و موزه روستایی گیلان جایزه اهدا شد.
در این مراسم همچنین از مجید بلوچ برای جمع آوری آثار گرافیک و تعامل با شهرداری تهران برای برپایی موزه گرافیک ایران  و نادر داودی فعال رسانه ای تقدیر شد.

بازدید: 1453
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 54 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۱,۰۶۹,۳۸۸ نفر
حاضرین آنلاین : ۵۴ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۶۱ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد