امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
کد خبر: 2927
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ ۱۹:۲۸
دسته: میمه
پرینت
ایمیل

سيماي ظاهري شهر ميمه

وقتي از ارتفاعات شمالي شهر ، به شهر "ميمه" مي نگريم ، چنين به نظر مي رسد که شهر، در ميان باغ بزرگي قرار دارد . چند گنبد بزرگ فيروزه اي در تابش خورشيد مي درخشند و رو به شمال جلوه مي فروشند . شهر "ميمه" يکي از شهرهاي نادر ايران است که حاصل تطابق معماري سنتي با نيازهاي زندگي مادي مردم است .

ساخت کلي شهر بخصوص محلات قديمي آن محيط هندسي منظم و محيط هاي پيچاپيچ غير منظم ، اجزاء سرپوشيده و قسمت هاي سرباز آن همه و همه در به وجود آوردن يک رشته روابط فضائي سهيم اند که در آن مردم معاني مختلف زندگي خود را باز مي يابند .
شهر "ميمه" و روستاهاي جلگه اي آن به لحاظ موقعيت جغرافيائي و استراتژيکي ويژه اي که دارند همواره در طول تاريخ مورد توجه حکام و نيروهاي نظامي بوده است . از مهمترين ويژگيهاي اين منطقه مي توان ،  قرار گرفتن شهر و بعضي روستاها در مسير جاده مرکزي ايران ، جاده ارتباطي جنوب به شمال کشور ،  قرار گرفتن مابين دو استان بزرگ تهران واصفهان ، داشتن معادن فراوان ، داشتن بزرگترين مجتمع سنگ تزئيني کشور(معادن لايبيد)، داشتن بزرگترين معادن طلاي کشور(معادن طلاي موته) و تنها کارخانه تغليظ و استحصال طلا در خاورميانه ، داشتن معادن گوناگون کاني هاي معدني و صنعتي ، ترکيب مناسب خاک به سبب اختلاط رسوبات کوهستاني با ته نشست هاي دشتي ، داشتن آب و هواي متعدل و خنک در تابستان و بهار ، محل دسترسي به نقاط شمالي و جنوبي کوير و مناطق حاشيه کوير مرکزي ايران ، دور بودن از کمربند زلزله ، داشتن ويژگيهاي نژادي که بدست آورده هاي طبيعت متکي است ، محدوديت وسعت مکاني و تنوع طبيعي ، وجود ترکيبي مناسب و امکانات طبيعي براي اجرا کشت هاي متنوع ، دور بودن از همجواري قوميت هاي مختلف ، يکسان بودن آئين و مراسم مذهبي ، داشتن استعدادهاي فراوان صنعتي و کشاورزي ، داشتن فرهنگي غني علمي و سنتي ، مذهبي و اجتماعي ، سابقه قدمت تاريخي حدود چند هزار ساله ، همچنين دارا بودن آثار باستاني و ديدني پرارزش نظير يکي از شگفت انگيزترين قنات هاي جهان ، وجود چشم اندازهاي طبيعي زيبا و نادر ، وجود صنعت پرشکوه فرشهاي دست بافت که نمايشگر قدرت و اعتبار هنرمندان محلي است و ابتکار و خلاقيتهاي آنها بر سينه تاريخ ثبت است و دراکثر موزه هاي مشهور جهان در کنار تابلوهاي پرآوازه نقاشي ، فرش هاي اعجاب انگيز پر از شگفتي ايراني از جمله فرشهاي نقش زيبا و هنرمندانه جوشقان دستبافت زنان سخت کوش ميمه را مي بينيم .
اين زيبائيها و نعمات خدادادي همگي در خلق و ابداع اين محيط ويژه نقش دارند و در صورتي که به اين منطقه زيبا توجه و لطفي شود، اين منطقه مي تواند يکي از نقاط مهم در فلات مرکزي ايران باشد که الگوئي زيبا و ديدني و مکان و تفريحي و علمي ، براي کشور و مرکزي براي جذب توريست باشد.
اما افسوس که اين منطقه دلسوخته در چند دهه اخير در هاله اي از بي مهري مسئولين استان قرارگرفته و مردم آن با مشکلات و کمبودهاي فراواني روبرو مي باشند . " در حقيقت زندگي و مرگ در اين منطقه هر دو به صورت يک حماسه درآمده است " .

به راستي آدمي که از 8 فرسنگ راه در عمق 72  متري زيرزمين کاريزي را حفر کرده تا آب به روي زمين آورد تا توبره اي گندم و انباني جو بکارد و بردارد آيا زندگي او حماسه نيست ؟در اين منطقه حيات اقتصادي ما هميشه و شکوه بيابانهاي بي انتهائي که اکثريت زمينهاي منطقه را پوشانده و ريگهاي داغ و تفتيده و خشک و بي حاصل آن يک واقعيت بي امان است . يک حماسه ساز است . در برابر آن ، حيات و دلبستگي آدميزادگان اين منطقه به حفظ اين وديعه ، يک حقيقت انکار ناپذير ديگر است . مبارزه اين دو عامل بي امان و پيروزي يکي بر ديگري خود يک حادثه است . حادثه اي حماسه آفرين و نتيجه آن گاهي پيروزي ، شور و حيات و شوق زندگي و گاهي مرگ و هلاکت است. در اين بيابانهاي شوق سوز و کفه هاي طبيعت بي زينهار ، زندگي با مرگ درگير است .
گاهي مرگ پيروز شده ، اما يک جاي ديگر زندگي حيات يافته و هنرها شکوفه شده که نتيجه آن کندن قنوات در همين بيابانها بوده و حاصل آن سبزه بوده و باغهاي رنگارنگ ، آبادي و آباداني ، زندگي و حيات ، شوق و شعف ، زيبائي و هنر ، در اين منطقه دل سوخته از بي مهري مسئولين و اربابان قدرت .

بازدید: 1608

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۱,۰۶۹,۴۶۳ نفر
حاضرین آنلاین : ۵۷ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۶۱ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد