امروز: سه شنبه, ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: 3393
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۳۷

آدم بکش امتیاز بگیر !

« آدم بکش امتیاز بگیر !»

 لطفاً تعجب نکنید؛ این جمله یک نوجوان در توضیح و توصیف یک بازی رایانه ای در فضای مجازی است. همانگونه که می دانیم قدمت بازیهای رایانه ای به چند دهه قبل بازمی گردد. این بازیها به تدریج روند تکاملی خود را طی کرده و امروز به یکی از اجزاء لاینفک گوشی های هوشمند تبدیل شده اند.

بدیهی است که هیچ کس مخالف شادی و سرگرمی انسانها نیست اما در کنار وجود این بازیها و سرگرمیها باید به نکات دیگری نیز توجه کرد که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در زندگی فردی و اجتماعی ما تأثیر می گذارد. بنابراین می توان از زوایای مختلفی به این گونه پدیده ها توجه نمود.

با چنین رویکردی در این نوشتار ضمن پذیرش نکات مثبت بازیهای رایانه ای و فضای مجازی؛ با تأکید بر کاربری گوشی های هوشمند به دنبال طرح مسأله ای هستیم که ممکن است در آینده نه چندان دور به معضلی در قواره های یک «تهدید اجتماعی» تبدیل شود.

«جنون پوکمون در خیابان‌ها»

هرچند جمله ابتدایی این نوشتار ، مستقیماً به این بازی اشاره ندارد اما «دعوت به جنگ برای کسب امتیاز» و «ترویج خشونت» ، حداقل وجوه منفی است که می توان در نگاه اول در توصیف این بازی همراه بیان کرد.

پوکمون چیست؟

در یک بیان مختصر، تاریخ پیدایش مجموعه بازیهای پوکمون به 20 سال پیش و بر روی کنسول های گیم بوی دستی،  باز می گردد. در این مجموعه بازیها که شخصیت های آن را هیولاهای خیالی کوچک و یا برگفته شده از حشرات تشکیل می دهند، موجوداتی به اسم پوکمون را، پیدا می کنیم، جمع آوری می کنیم، آنها را تمرین می دهیم و نهایتاً به جنگ با یکدیگر وامی داریم.

POKEMON GO   چیست؟

از این بازی همراه می توان به عنوان یک ماجراجویی در دنیای واقعی تعبیر نمود. بازی در فضای مجازی که میدان عمل آن در فضای واقعی است! و از الزامات آن گردش در شهر با دوربین روشن می باشد. به نظر می رسد همین نکته برای جلب توجه کارشناسان و مسئولان مسائل اجتماعی، امنیتی و شهری کافی باشد.

اما خالی از لطف نیست که بدانیم این بازی تنها پس از چند هفته که از عرضه آن می گذرد به پرفروش ترین و پرطرفدار ترین بازی همراه تبدیل شده است؛ پس لطفاً به این نکات توجه کنید:

1-    پوکمون تا اوایل مرداد ماه سال جاری بیش از 21 میلیون کاربر فعال روزانه داشته (یعنی چند هفته پس از عرضه به بازار) در حالی که «کندی کراش» در سال 2013 چیزی حدود 20 میلیون کاربر فعال روزانه داشته است.

2-    پوکمون طی حدود 2 هفته، 7/5 میلیون بار از  اپ ستور  دانلود شده است.

3-    پوکمون رکورد سریع ترین آمار دانلود از گوگل پلی را شکسته، یعنی در مدت 4 روز 10 میلیون بار از گوگل پلی دانلود شده است.

4-    سهام شرکت نینتندو ، (شرکت سازنده) پس از عرضه این بازی 5/24 درصد رشد کرده و به بالاترین رقم رشد از سال 1983 رسیده و روزانه 6/1 میلیون دلار از این بازی درآمد دارد.

5-    رکورد 3 روزه عضویت در  پوکمون گو   حتی رکورد عضویت در توئیتر -که خود یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی دنیاست- را شکسته است!

6-    این بازی هم اکنون از طریق سرورهای 3 کشور امریکا، استرالیا و نیوزلند در دسترس کاربران قرار گرفته اما به عقیده کارشناسان، علاقمندان می توانند با تغییر IP و استفاده از پروکسی های این سه کشور نسبت به نصب این بازی بر روی گوشی های همراه خودشان اقدام کنند.

اما نکات قابل توجه دیگر

1-    میدان بازی پوکمون گو در کوچه ها، خیابانها و اماکنی است که سرور بازی تعیین می کند! (POKESTOP) این اماکن می توانند توسط ارائه دهنده،  هدفمند انتخاب شوند. یعنی حتی اماکن حفاظت شده، مناطق نظامی و یا امنیتی نیز از طرف سرور می تواند محل کسب امتیاز و میدان این بازی در نظر گرفته شود.

2-    اصول این بازی مبتنی بر: شکار، پرورش و جنگ بین پوکمونها، حمله و تصرف مکان سایر تیم هاست و این کار توسط کاربران و در خیابانها و اماکن عمومی انجام می گیرد!

3-    تبدیل پول واقعی به پول مجازی برای خرید و کسب امتیاز! یعنی با رفتن به فروشگاه درون بازی می توانید پول واقعی را به پول درون بازی تغییر دهید و با استفاده از آن آیتم خریداری کنید!

4-    ترویج فرهنگ خشونت و امکان ایجاد نزاعهای فردی یا جمعی، مشکلات و گره های ترافیکی و...

5-    امکان ایجاد ارتباطات غیرمتعارف بین کاربران برای تشکیل تیم و باشگاه

6-    امکان بهره برداریهای غیراصولی توسط عرضه کنندگان؛ با این توضیح که بازی باید با دوربین روشن در اماکن عمومی انجام شود و چه بسا این تصاویر مورد بهره برداریهای ضد امنیتی قرار گیرد.

7-    باید به اهداف احتمالی پنهان شرکت های عرضه کننده اینگونه بازیها در قالب «پروژه نفوذ» در پوشش بازی و سرگرمی توجه نمود.

8-    متأسفانه برخی از رسانه های ما بدون توجه به آسیب های احتمالی اجتماعی این بازی، صرفاً به جنبه های سرگرم کننده و مهیج آن نگریسته و ناخواسته به تبلیغ و ترویج آن می پردازند.

9-    طبق برخی اظهارنظرها، به نظر می رسد متأسفانه متولیان امر، برنامه مشخص و دقیقی برای کنترل و یا حداقل هدایت این بازی پس از ورود به ایران ندارند.

و در نهایت با تأکید مجدد بر فواید و محسنات فضای مجازی و دنیای بازی و سرگرمی، قابل ذکر آنکه این نوشتار با نگاهی متفاوت و تنها با هدف ایجاد حساسیت در مسئولان، والدین، جوانان و نوجوانان عزیز نگاشته شده و می تواند منشأ نگارش تحقیقات و پژوهشهای بعدی قرار گیرد.

ضمناً چنانچه در آینده ای نه چندان دور با یک تجمع انسانی عظیم در نقاط مهم و حساس شهرهای بزرگ کشور مانند تهران و مشهد که برای «شکار پوکمون» در حال «جنگ» با «دوربین های روشنِ» تلفن‌های هوشمند خود هستند؛ مواجه شدید؛ زیاد تعجب نکنید!!!

علی اردکانیان

پژوهشگر و مدرس دانشگاه

بازدید: 1240
تعداد نظرات: 1
منتشر نشده: 0
 
ir
+0
unlike
-0
محمدحسین صادق ۹۵/۰۵/۱۸ - ۱۴:۴۲
پاسخ
comments گزارش‌های متعددی از عرضه نسخه های آلوده از بازی Pokémon Go در نقاط مختلف جهان منتشر شده است. این نسخه ها به منظور سرقت اطلاعات کاربران طراحی شده اند.
بررسی های موسسه امنیتی ESET نشان می دهد app های آلوده با نام هایی مشابه با بازی Pokémon عرضه می شوند تا کاربران را به اشتباه بیندازند.
طراحان برخی از این برنامه ها وعده می دهند که آنها حاوی دستورالعمل ها و حقه هایی برای پیشبرد بهتر بازی هستند. برخلاف برخی نسخه های آلوده این بازی ها که توسط سایت ها و سرویس های ثالث عرضه شده اند و بر روی گوشی های اندرویدی backdoor برای نفوذهای بعدی نصب می کنند، سه app شناسایی شده توسط ESET همگی توسط فروشگاه آنلاین گوگل پلی عرضه شده اند. این بدان معناست که گوگل نتوانسته آلودگی برنامه های یاد شده را شناسایی کند.
یکی از این برنامه های آلوده که Pokémon Go Ultimate نام دارد بزرگترین تهدید برای گوشی های کاربران است. برنامه یاد شده به محض راه اندازی گوشی های کاربران را قفل می کند و دسترسی به تمامی برنامه ها را مختل می کند. در این شرایط راه اندازی مجدد گوشی هم مشکل را حل نمی کند.
 

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 61 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۱,۰۳۷,۶۰۹ نفر
حاضرین آنلاین : ۶۱ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۵۲ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد