امروز: یکشنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۹
کد خبر: 3385
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۵ ۱۳:۲۸

قنات مزد آباد میمه جهانی شد+گزارش تصویری

 قنات ایرانی  persian Qanat مزد آباد

پس از یکسال پیگیری ، سه قنات در استان اصفهان به ایستگاه یونسکو رسید .

دکتر فریدون الهیاری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت : در نشست یونسکو که روز 25 تیرماه در استامبول ترکیه برگزار شد ، پرونده 11 قنات ایرانی از جمله سه قنات در استان اصفهان به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید .

 

ثبت قنات ایرانی - persian Qanat - دکتر فریدون الهیاری

 

وی افزود :از استان اصفهان قنوات مزد آباد میمه ، مون  اردستان و قنات وزوان با توجه به ویژگی های خاص و منحصر به فرد در فهرست آثار جهانی ثبت شدند .

قنات مزد آباد میمه با قدمت 2500 سال ، به طول 18 کیلومتر ، دارای دو رشته آب سرد و گرم و سه سد ذخیره آب زیر زمینی ، قنات مون واقع در شهرستان اردستان با قدمت 800 سال تنها قنات دو طبقه جهان بطوری که آب هیچ یک از طبقات به دیگری نفوذ نمیکند  و قنات وزوان با قدمت 2500 سال دارای سد ذخیره آب بصورتی که آب کشاورزی را حدود 4 ماه ذخیره می کند .

الهیاری در ادامه با اشاره به اینکه قنات یکی از پدیده های ارزشمند معماری و سازه های آبی و معیشتی ایران است گفت : سرنوشت بشر بطور غیر قابل انکاری با آب در هم آمیخته است و انسان ایرانی توانست در مناطق کم آب و کویری با حفر دالانهایی در دل خاک به آب های پنهان زیر زمینی دست یافته و موفق شدند آن را بر سطح زمین جاری سازند که به این هنر در شرق ایران کاریز و در غرب کشور قنات نامیده شد .

پرونده 11 قنات ایرانی  بیستمین اثر از کشورمان بود که به ثبت جهانی در یونسکو رسید . از این 20 اثر ثبت شده ، 9 اثر متعلق به استان اصفهان می باشد .

فریدون الهیاری در پایان به مزایای ثبت جهانی هم اشاره کرد و گفت :یکی از مفاهیم ثبت جهانی این است که ما توانسته ایم ارزشهای تاریخی سرزمینمان را در سطح بین الملل به اثبات برسانیم و امروز قنات ایرانی بعنوان میراث جهانی است ، و متعلق به همه دنیاست . و ثبت جهانی ضمانتی است برای حفاظت بیشتر ، ضمانت های حقوقی ، معرفی وسیع و گسترده تر به جهانیان ، و در نهایت افزایش صنعت گردشگری برای کشور را رقم خواهد زد .

 

 

پخش آنلاین گزارش تصویری :

 

دانلود با کیفیت پایین

 

دانلود با کیفیت متوسط

 

دانلود با کیفیت بالا

 

 Persian Qanat-Mozd Abad-Meyme - قنات ایرانی مزد آباد میمه

 

بازدید: 2536

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

مناسبتها

حاضرین در سایت

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۹۰۹,۹۹۶ نفر
حاضرین آنلاین : ۱۷ نفر
تعداد کل اخبار : ۷۹۹ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد