امروز: یکشنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۹
کد خبر: 3379
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۵ ۰۹:۲۸
گزارش خبری :

آثار زیانبار معادن در تخت سرخ

پخش آنلاین

 

دانلود با کیفیت پایین

 

دانلود با متوسط 

 

دانلود با کیفیت بالا

 

 

فایل پخش شده در اخبار 20:30 شبکه دو سیما و اخبار 20 شبکه خبر :

دانلود

 

تخت سرخ در خبر 20:30

 

#معدن تخت سرخ #تخریب_محیط_زیست #میمه

 

 

منطقه تخت سرخ که در اصطلاح محلی «تخته سرخ» نامیده می شود ، یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری بخش میمه است . این منطقه زیبا که در شمال غرب میمه و در قلب پناهگاه حیات وحش موته قرار گرفته و چشم هر گردشگری را به خود جلب می کند حالا اما زیر چرخ ماشین های معدن در حال خرد شدن است .

 

مرتضی جمشیدیان رییس یگان حفاظت سازمان محیط زیست استان در این باره گفت : معدن تخت سرخ از سال 1333 مجوز بهره برداری از سازمان صنایع و معادن را دریافت کرد و پس از آن شروع به فعالیت و استخراج  سنگ نمود .

 

وی گفت : در سال 1344 هم این بیابانها بعنوان منطقه حفاظت شده حیات وحش موته با وسعت 220 هزار هکتار شناخته شدند  و در حال حاضر با حدود 6000 راس آهو یکی از زیستگاه های اصلی  این حیوان در  کشور شناخته می شود .

 

جمشیدیان افزود : فعالیت معدن کاری در پناهگاه حیات وحش باعث تخریب اراضی پناهگاه میشود و قطعا سازمان محیط زیست نظر موافقی با هر اقدامی که باعث شود آرامش وحوش این منطقه صلب شود را ندارد ، اما چون سابقه ثبت و بهره برداری از این معدن برای قبل از تعیین شده این منطقه بعنوان پناهگاه حیات وحش بوده ، طبق قانون میتواند به فعالیت خود ادامه دهد .

 

از این رو جمعی از فعالان محیط زیست با تهیه و ارسال طوماری به رییس سازمان محیط زیست (خانم ابتکار) اعتراض خود را به فعالیت این معدن اعلام کردند اما تا کنون راه بجایی نبرده اند .

 

اسرافیل احمدیه ، رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به اینکه استان اصفهان دارای 740 معدن  با استخراج سالانه 40 میلیون تن می باشد گفت : در صورتی که این منطقه جز آثار میراث فرهنگی در کشور ثبت شود ، سازمان صنایع و معادن پروانه بهره برداری از این معدن را باطل خواهد نمود .

 

اما گلوی طبیعت را سنگینی کامیون ها و بیل های مکانیکی می فشارد و ما نشسته ایم به نظاره. اینجا که می توانست چشم گردشگران و طبیعت گردان را خیره کند اکنون سنگ هایش زینت بخش ساختمان های بی روح می شود وهیچ یاری کننده ای نیست که مانع این تباهی گردد.

 

بازدید: 1594

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

مناسبتها

حاضرین در سایت

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۹۰۹,۹۷۸ نفر
حاضرین آنلاین : ۲۰ نفر
تعداد کل اخبار : ۷۹۹ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد