امروز: جمعه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
کد خبر: 3347
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ ۰۸:۱۹

پرورش شترمرغ در میمه

پرورش شترمرغ

شتر مرغ پرنده ای پرنده ای بی پرواز و خواستگاه آن کشور آفریقای جنوبی است . این پرنده که لقب بزرگترین پرنده دنیا را هم یدک می کشد ، مدتهاست اهلی شده تا منافع بی شمارش نصیب انسانها گردد .

بهروز رضایی بزرگترین پرورش دهنده شتر مرغ در کشور و رییس انجمن شتر مرغ ایران گفت : با توجه به تلاشهایی که در کشور ما انجام شده ، در حال حاضر ایران پس از آفریقای جنوبی رتبه دوم جهان را در تولید و پرورش شتر مرغ از آن خود کرده است .

وی افزود : استان اصفهان هم با توجه به تولید و مصرف بالای گوشت این پرنده یکی از قطب های شتر مرغ در کشور می باشد .

در میمه دکتر اکبر زمانی که سالها به شغل گاوداری مشغول بود ، با توجه به گرانی  علوفه و هزینه های بالای نگهداری ، به این نتیجه میرسد که پرورش چهارپایان توجیه اقتصادی نداشته و پس از بررسی و تحقیق (تا جایی که موضوع رساله دکترای خود را شتر مرغ برگزید) ، از سال 88 تا کنون به پرورش این پرنده مشغول می باشد .

وی که بیشتر در مزرعه خود کارهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی را روی این پرنده انجام میدهد در ابتدا با 25 قطعه پرنده کار خود را شروع کرد و با انجام آزمایشهای گوناگون و انتخاب بهترین نژاد ها ، حالا نزدیک به 3000 قطعه شتر مرغ پرواری و 150 قطعه مولد در سال ، تولید میکند .

با توجه به اینکه زمان پروار برای هر قطعه شتر مرغ حدوداً 11 ماه می باشد دکتر زمانی موفق شده با انجام آزمایشات ، تحقیقات بر روی انواع مکمل های غذایی و تغییرات در خوراک این پرنده ، زمان پروار را به 8 ماه کاهش دهد .

زمانی افزود : مقاومت بالا در برابر سرما و گرما (آستانه تحمل دمای بیش از 50 درجه بالای صفر و کمتر از 30 درجه زیر صفر)، مقاومت در برابر بسیار از بیماری ها ، امنیت بالا در برابر سرقت (بدلیل خشونت پرنده و لگدهای کشنده) ، مصرف پایین آب و غذا (حدودا 3 کیلوگرم غذا و 6 لیتر آب) ، تولید مثل بیست برابر وزن خود در سال به ازای هر قطعه پرنده و تاسیسات و امکانات اندک برای تامین محل زندگی را از جمله مزایای این پرنده برشمرد .

هزینه تولید و نگهداری هر قطعه پرنده تا زمان پروار شدن ، حدود 800 هزار تومان می باشد که پس از فروش نزدیک به 45 تا 50 درصد سود آوری خواهد داشت .

 

 

 

دانلود با کیفیت 270(پایین)

 

دانلود با کیفیت 360(متوسط)

 

دانلود با کیفیت 576(بالا)

بازدید: 7697

تعداد نظرات: 2
منتشر نشده: 0
 
ir
+0
unlike
-0
عبدالله تنگستان ۹۵/۱۱/۰۲ - ۰۹:۳۳
پاسخ
comments سلام من تنگستان هستم از شهر علامه مجلسی مبارکه اصفهان می خواستم اگهه ممکنه شماره تلفن دکتر زمانی را بری من ارسال کنید. با سپاس عبدالله تنگستان
 
 
+0
unlike
-0
همشهری ۹۵/۰۳/۰۳ - ۰۹:۲۲
پاسخ
comments زیر پوست شهرمان اتفاقات خوبی در جریانه، جوانان دیارمان نیازمند کمی اعتماد به نفس و توجه می باشند تا در میمه مانده و موفق شوند
 

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 75 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۹۴۲,۷۲۱ نفر
حاضرین آنلاین : ۷۵ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۱۹ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد