امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
کد خبر: 3225
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ ۰۸:۰۲
دسته: اخبار شهر
پرینت
ایمیل
معاون ميراث فرهنگي کشور:

تأکيد بر حفظ قنات ها

عکس ها : محسن فخریان

اصفهان / خبرگزاری صدا و سیما/ اجتماعی تصویر دارد

قنات و حفظ آن برای کشور اهمیت دارد به ویژه در مرحله ای که کشور دچار خشکسالی و بحران آب شده است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز در حاشیه بازدید از قنات مزدآباد میمه با بیان اینکه بیش از 40 هزار قنات در کشوروجود دارد گفت: قنات ها ی ایران از نظرفناوری، مهندسی ، پیچیدگی حفر ، ویژگی های اقلیمی و سرزمینی ، کلاسه بندی کوهستانی ، دشتی ،گسل یا چشمه بودن و حتی روش تغذیه تفاوت دارند.
طالبیان با اشاره به پرونده قنات ایرانی به منظور ثبت در فهرست آثار جهانی (یونسکو) افزود : پرونده قنات ایرانی برای مطرح شدن آن برای ثبت جهانی در سال 2016 در یونسکو آماده است و در حال حاضر در مرحله ارزیابی هستیم .


وی پرونده ثبت 11 قنات ایرانی در یونسکو را پرونده مشکلی خواند و گفت : پرونده قنات ها از این نظر مشکل است که در این پرونده فقط خلق قنات مهم نیست بلکه موضوع مدیریت ، حفاظت و نگهداری قنات از اهمیت ویژه ای دارد.
طالبیان ادامه داد: موضوع قنات در دنیا از این نظر که ایرانیان پایه گذار آن بوده اند اهمیت دارد اگرچه در عمان ، نخجوان ، آذربایجان کشورهای آفریقایی ، هم قنات وجود دارد.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پدیده ای که ایرانیان ،دست کم از دوره هخامنشی خلق کردند تا زندگی در جاهایی که نه رودخانه و نه چشمه ای وجود داشته آغاز شود ، خلق نحوه استحصال آب با دانش سنتی به روش قنات یا کارریز است.


وی افزود: در بخش میمه هم دو قنات وجود دارد که سد زیرزمینی دارند و نحوه زمین شناسی این محل اجازه میدهد که قنات ها مخزن آب داشته باشند تا آب را برای فصل های کشت نگهداری کنند.
طالبیان افزود: قنات مزدآباد میمه با 18 کیلومتر طول یکی از طولانی ترین قنات های منطقه و با دبی 110 لیتر در ثانیه و یکی از پر آب ترین قناته است .
و ی با اشاره به اینکه آب سرد و گرم در قنات مزد آباد میمه وجود دارد گفت : تأسیسات سد مانندی که در این قنات به کار رفته است ، وجه تمایز این قنات است. 

 

منبع: http://iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=698153
بازدید: 1423

تعداد نظرات: 1
منتشر نشده: 0
 
+0
unlike
-0
دانشجو ۹۴/۱۰/۲۶ - ۱۸:۴۱
پاسخ
comments واقعاکه چقدرم هم به فکرمشکلاتین بالاخره باهم میرین یه پذیرایی ساده میشین عکس یادگاری میگیرین دور هم خوش میگذره
 

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 58 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۱,۰۶۹,۴۱۲ نفر
حاضرین آنلاین : ۵۸ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۶۱ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد