امروز: یکشنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۹
کد خبر: 3080
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۱ فروردين ۱۳۹۴ ۱۰:۱۷
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما در میمه

11 قنات کشور ثبت جهاني مي شود

 

اصفهان / خبرگزاری صدا و سیما/ فرهنگی مصاحبه دارد 10\01\94 - 4:37 PM

11 قنات در کشور ثبت جهانی می شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما(واحدمرکزی خبر)، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور امروز در بازدید از قنوات مٌزد آباد میمه (Mozd Abad) و وزوان در میمه از توابع شهرستان شاهین و شهرو میمه در استان اصفهان گفت: پرونده 11 قنات ایرانی با قابلیت‌های منحصر به فرد برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده که قرار است در سال 2015 ارزیابی و در سال 2016 برای ثبت در سازمان یونسکو به صحن علنی برود. 


آقای طالبیان با بیان اینکه از استان اصفهان قنوات ‌ مزدآباد میمه، وزوان و مون اردستان در بین این 11 قنات قرار دارند، افزود: قنوات قصبه در جنوب خراسان، بلده در خراسان جنوبی، زارچ و حسن‌آباد مشیر مهریز در یزد، جوپار کرمان و اکبرآباد و قاسم آباد بروات و ابراهیم‌آباد در استان مرکزی هم در این فهرست قرار دارند.
وی هر یک از این قنات ها را دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد دانست و با اشاره به اینکه احداث قنات از ابتکارات ایرانیان بوده است، گفت : قنوات میمه و وزوان دارای سد ذخیره آب زیر زمینی هستند.


معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به اینکه از چهار سال پیش تاکنون برای ثبت جهانی قنات‌ها با مرکز قنات یونسکو، جهاد کشاورزی و وزارت نیرو همکاری می‌کنیم، افزود : در تلاش هستیم این 11 قنات کشور ثبت جهانی شوند تا فن آوری قنات ایرانی به جهانیان معرفی شود. /انتهای خبر-برقعی-میمه

پخش آنلاین (پخش شده از شبکه 4 سیما)

بازدید: 1489

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

مناسبتها

حاضرین در سایت

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۹۰۹,۹۹۰ نفر
حاضرین آنلاین : ۱۶ نفر
تعداد کل اخبار : ۷۹۹ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد