امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
کد خبر: 3064
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ ۰۰:۱۱

یا مقلب القلوب و الابصار

بسم الله الرحمن الرحیم

عید است و ابرهای جهان گریه می کنند   زیرا عزای فاطمه آن گل پرپراست 

نه اشتیاق به گل دارم و نه میل بهار  مرا به غربت آن هیجده خزان ببرید

در معارف اسلامی آمده هر روزی که در آن گناه صورت نگیرد عید است. وظایف ماهنگام تحویل سال و آداب عید از آنجاکه با سپری شدن زمستان و ورود به فصل بهار ، طبیعت از حالت مردگی بیرون آمده و به سمت سرسبزی پیش میرود، ماهم از حالت مردگی بیرون بیاییم و از خدا بخواهیم که حال ما را بهترین حالات قراردهد ، بنابراین لازم است در هنگام تحویل سال دعا کنیم:

یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبرالیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال«ای قلب کننده قلب ها و چشم ها؛ ای تدبیرکننده شب و روز؛ای متحول کننده حالات؛ حال ما را به بهترین حالات متحول کن.»

امام صادق علیه السلام میفرماید:هنگامی که نوروز آمد غسل کن و پاکیزه ترین لباسهای خود را بپوش و با خوش بوترین عطرها خود را معطر ساز. همچنین باید توجه داشته باشیم که با ورود به بهار و دگرگونی طبیعت مانیز درس عبرت بگیریم و بررسی کنیم که یکسال را چگونه سپری کردیم و محاسبه ای انجام دهیم که چقدر گناه کرده ایم،آبروی چندنفر را برده ایم، و چقدر کارخیر انجام داده ایم؟اگر اوصاف زشتی در ما هست در رفع آنها بکوشیم واگر کارهای خیری انجام داده ایم کوشش کنیم که درآینده مداومت داشته باشد.

از دیگر آداب عید نوروز، دیدار برادران و خواهران مسلمان و آگاهی از شادی ها و اندوه آنان است.همچنین لازم است که مردم در این روز باستانی به پاس قدردانی از زحمات خانواده های شهدا ، جانبازان و آزدگان عزیز ، با آنها دیدار کنند وروز نوروز را به آنها شادباش گویند.

با آمدن بهار، باغ دلمان را پر شکوفه کنیم وهمراه با باران بهاری ، زنگار کینه های گذشته را از دل برکنیم و سعی کنیم این قدرت روحی را در برابر افرادی که با آنها دشمنی داریم ، بیشتر کنیم ومحبت آنها را در قلب خود ایجادکنیم. اگرچه ممکن است آنها به مابدی کرده باشند . مؤمن باید سعی کند جلوی کدورتها را بگیرد و این ایام فرصت خوبی برای زدودن کدورت هاست.

رفتن به اماکن مطهره ، رسیدگی به فقرا و دوری از اسراف نیز از وظایفی است که در عید نوروز از اهمیت بالایی برخوردار است. امید است سال جدید در زیر سایه ایزد منان و بانوی دو عالم خانم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برای همه ی هموطنان سالی پرازخیر و برکت باشد.انشاءالله

 

نویسنده: خانم کریمی  ،خانه فرهنگ

بازدید: 1269

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۱,۰۶۹,۳۸۶ نفر
حاضرین آنلاین : ۵۵ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۶۱ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد