امروز: پنج شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹
کد خبر: 3043
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ ۱۸:۱۹

به مناسبت روز و هفته نیکوکاری وانفاق

  ضمن عرض سلام و تسلیت به مناسبت ایام جانسوز فاطمیه خدمت کلیه عزیزان و همشهریان محترمی که مطالب ما را دراین قسمت دنبال می کنند. با توجه به نزدیک شدن سال جدید و برگزاری جشن نیکوکاری جهت کمک به فقیران و نیازمندان و همدرد شدن با آنها برای شروع سالی نو ، برآن شدم تا مطالبی را در خصوص انفاق که یکی از مهمترین اصول تربیتی در سیاست اجتماعی و مکتب اقتصادی اسلام است را با توجه به آیات قرآن کریم متذکر شوم.امیداست مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

 

انفاق

یکی از عواملی که اسلام و قرآن روی آن تأکید بسیار دارد و عمل به آن را برای زنده ماندن امّت اسلامی ، جوان نمودن و پیشرفت و ارتقاء دادن آن لازم و ضروری می داند ، انفاق است و به این منظور آیات و روایات بسیاری در فضیلت و ترغیب به این عمل وارد گردیده است و از آن ها استفاده می شود که ای انسان!شما و هرکدام مستقل نیستید بلکه عضو یک جامعه می باشید.بنابراین باید منافع جامعه اسلامی را بر منافع و لذات شخصی مقدم بدارید و آگاه باشید که سعادت حقیقی شما در اجرای این سیره است.

در قرآن مجید به انفاق تأکیدات فراوان شده و برای آنان پاداش هایی بزرگ وماندگار تعیین گردیده است .انفاق به عنوان عمل صالحی است که اگر مطابق دستور قرآن کریم انجام پذیرد ، جامعه اسلامی را همیشه بعنوان سیمایی مطلوب برای امت خود قلمداد نموده و باعث درونی شدن هرچه بهتر فرهنگ و ارزش های اقتصادی اسلام برای افراد جامعه می گردد. همچنین اصل انفاق به عنوان یک ارزش دینی است که اجتماع مورد نظر قرآن یعنی جامعه گرایش و ایمان آگاهانه و مسئولانه جامعه اخلاص و عقیده به حقایق جهان هستی وجامعه قانون مدار و بشر دوستانه ، آن را نردبانی برای تقرب به سرچشمه جمال و کمال و زیباترین جلوه های عشق یعنی خداوند متعال (جل و علا) میداند.

از نظر قرآن یکی از وظایف مهم افراد در جامعه اسلامی دستگیری از نیازمندان و تهی دستان است. هرکس به اندازه امکانات و توانمندی خویش وظیفه داردکه خلاءهای موجود در زندگانی افراد فقیر را جبران و کمبودهای آنان را پاسخگو باشد.همانگونه که خداوند نیازمند و فقیر را با فقر امتحان می کند، ثروتمندان را نیز این گونه می آزماید.خداوند درسوره بقره آیه 247 به ستایش کسانی پرداخته که دارایی های خود را در روز و شب ،نهان و آشکار انفاق می کنند و فرموده پاداش آنان نزد پروردگارشان برای آنان خواهد بود و نه بیمی برآنان است و نه اندوهگین می شوند. این آیه در شأن امام علی علیه السلام نازل شد، چرا که از چهاردرهم دارایی اش، درهمی را در شب، درهمی را در روز ، درهمی را به نهان و درهمی را آشکارا انفاق می کرد. انفاق اگر برای خدا باشد و از روی ریا و خودنمائی نباشد و همراه با منت ، بر گیرنده و آزار وی نگردد و از اموال پاک و محبوبتان بوده باشد ،موجب خیر وبرکات میشود.

که در قرآن کریم داریم: «لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون و ما تنفقوا من شیء فأن الله به علیم»: شما به خوبی و نیکی ابدی نمی رسید مگر آنکه از آنچه که دوست دارید انفاق کنید و هرچیزی را به هر کیفیتی انفاق کنید ، خداوند کاملا بدان مطلع است.(سوره آل عمران/92)

شرایط انفاق در راه خدا :

1. از بهترین قسمت مال انتخاب شود نه از اموال کم ارزش(بقره/267)

2. از اموالی که مورد نیاز انسان باشد.(حشر/9)

3. به کسانی انفاق کند که سخت بدان نیازمندند و اولویتها را در نظر بگیرد.(بقره/273)

4. انفاق اگر مکتوم باشد بهتر است .هرگاه آن را مخفی ساخته و به نیازمندان بدهید برای شما بهتر است.(بقره/271)

5. هرگز منت و آزاری با آن همراه نباشد.(بقره/264)

6. آنچه را انفاق می کند کوچک و کم اهمیت بشمرد هرچند ظاهراً بزرگ باشد.(مدثر/6)

7. انفاق باید توأم با اخلاص و خلوص نیت باشد.(بقره /265)

8. از اموالی باشد که به آن دل بسته و مورد علاقه او است.(آل عمران/92)

9. هرگز خود را مالک حقیقی تصور نکند بلکه خود را واسطه ای میان خالق و خلق بداند.(حدید/ 7)

10.و قبل از هرچیز بایدانفاق از اموال حلال باشد چراکه خداوند فقط آن را می پذیرد.(مائده/ 27)

پس بیایید با انفاق طراوت را میهمان دلهمایمان کنیم. فردا که دستمان از جهان کوتاه است حسرت روزگارانی را میخوریم که می توانستیم شادی مان را هدیه کنیم. پس امروز را دریابیم. امروزی را که روز نیکوکاری است. امروز را که گرمی محبت، سرمایه ی کدورت را در پشت پنجره وا می نهد.باور داشته باش که پاداش ما بهاری با گلهای رنگارنگ خواهد بود. هرچند که نباید انفاق تنها مختص این ایام باشد و در طول سال باید این سنت حسنه را قدر بدانیم و انجام دهیم.

نویسنده: خانم کریمی- خانه فرهنگ

بازدید: 981

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۹۴۸,۶۷۹ نفر
حاضرین آنلاین : ۶۷ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۱۹ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد