امروز: سه شنبه, ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: 2944
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۳ ۰۸:۲۷
واحد مرکزی خبر

جاسوسی از مکالمات میلیاردها تلفن همراه

ادوارد اسنودن از سرقت کدهای رمزنگاری شده سیم کارتهای تلفن همراه بدست سرویسهای جاسوسی آمریکا و انگلیس خبر داد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از کانال اول تلویزیون دولتی آلمان، «آ.اِر.دِ»، ادوارد اسنودن، مامور سابق سیا و افشاگر شنودهای گسترده اطلاعاتی آژانسهای مخفی آمریکا اعلام کرد با به سرقت بردن این کدها می توان مکالمات تلفن همراه را شنود کرد. اینکه از این کدها تاکنون چه استفاده ای شده، موضوعی است که هنوز مشخص نیست.

هچنین خبرگزاری رویترز گزارش داد: یک وب‌سایت خبری روز جمعه اعلام کرد جاسوسان آمریکا و انگلیس مکالمات، پیامک‌ها و نامه‌های الکترونیک میلیاردها تلفن همراه را در سراسر جهان شنود کرده‌اند.

در صورت صحت، این گزارش بیانگر دامنه روش‌های جاسوسی نهادهای اطلاعاتی آمریکا و انگلیس خواهد بود که گذشته از اینترنت، به محتویات تلفن همراه افراد در سراسر جهان نیز دسترسی دارند.

شرکت فرانسوی-آلمانی گمالتو که شرکت پیشروی جهان در امنیت دیجیتال است ضمن افشای این مساله گفت آژانس امنیت ملی آمریکا و مقر ارتباطات انگلیس به سامانه‌های این شرکت نفوذ کرده و کلیدهای قفل‌گشایی بخش‌های امنیتی میلیادرها گوشی همراه را ربوده‌اند.

گزارش این شنود جهانی در وب‌سایت اینترسپت (The Intercept) منتشر شده و برخی اسناد آن را ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق اداره امنیت ملی آمریکا فراهم کرده است.

این گزارش برای دولت‌های آمریکا و انگلیس دردسری تازه فراهم خواهد کرد . این گزارش چند هفته بعد از آن منتشر می‌شود که یک دادگاه در انگلیس حکم داد مقر ارتباطات انگلیس که یک نهاد اطلاعاتی در این کشور است با دسترسی به اطلاعات میلیون‌ها شهروند انگلیسی قانون را زیر پا گذاشته است.

وب‌سایت اینترسپت گفت در این شنود، این دو اداره اطلاعاتی بخش زیادی از تماس‌ها و اطلاعات تلفن‌های همراه را در سراسر جهان بدون مجوز دولت‌های مربوطه، شرکت‌های تلفن همراه یا کاربران آن شنود کرده‌اند.

منبع: http://www.iribnews.ir/NewsBody.aspx?ID=72957
بازدید: 934
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۱,۰۵۰,۹۲۳ نفر
حاضرین آنلاین : ۳۳ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۵۵ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد