امروز: پنج شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹
کد خبر: 2933
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ ۰۰:۲۴
خانه فرهنگ و ثبت نام دوره های قرآنی :

نقش ودرک ویژگی های قرآن کریم

« اقبال لاهوری می گفت: روزی درحال تلاوت قرآن بودم که پدرم از من پرسید: محمد!به چه کار مشغولی؟ گفتم : قرآن میخوانم. گفت: چنان بخوان که گویی برتو نازل میشود. ازآن پس هرگاه قرآن میخوانم ،چنان احساسی که پدر گفته بود به من دست میداد و همان احساس، روح مرا پروراند و هماره، مرا عاشق قرآن گرداند.» همانطور که دربیان خاطره ای از اقبال لاهوری ذکرشده ، پدرش از وی خواسته طوری قرآن بخواند که گویی بر تو نازل میشود و این اشاره به همان زبان قرآن میکند. حال آنکه گروهی می پندارند که منظور از تلاوت قرآن ، تنها خواندن آن به قصد ثواب بردن است؛ بدون آنکه چیزی از معانی آن درک گردد.اینها دائماً قرآن را دوره میکنند درحالیکه از درک معانی آنچه میخوانند عاجز و ناتوانند.و قرآن را فقط برای کسب ثواب می خوانند. درک معانی قرآن نیز ویژگی هایی دارد که باید به آنها توجه داشت. در یادگیری بسیاری از کتابها، آن چه که برای خواننده حاصل میشود یک سلسله اندیشه های تازه است که قبلاًدر ذهن او وجود نداشت. در این جا ، تنها عقل و قوه تفکر خواننده است که به فعالیت مشغول می شود. در مورد قرآن ، بدون شک باید آن را به قصد آموختن و تعلیم یافتن ، مورد مطالعه قرارداد.

خود دراین زمینه تصریح می کند: «کتابٌ انزلناه الیک مبارک لیدبروا آیاته و لیتذکر اولوا الاباب» ص،آیه 29

 یک وظیفه قرآن ، یاد دادن و تعلیم کردن است. در این جهت، مخاطب قرآن ، عقل انسان خواهد بود و قرآن با زبان منطق و استدلال با او سخن می گوید؛اما به جز این زبان ، قرآن، زبان دیگری نیز دارد که مخاطب آن ، عقل نیست بلکه دل است و این زبان دوم احساس نام دارد. آن که میخواهد با قرآن آشنا گردد و بدان انس بگیرد ، می باید که با ،این دو زبان آشنایی داشته باشد و هردو را در کنار هم مورد استفاده قرار دهد. آن چه را که ما دل می نامیم، عبارت است از ویژگی بسیار عظیم و عمیق ، که در درون انسان وجود دارد و گاهی اسم آن را احساس می گذارند. یعنی احساسی از ارتباط انسان با هستی مطلق. یکی از متعالی ترین غرایز و احساسات هر انسان ، حس مذهبی و فطرت خداجویی اوست و سروکار قرآن بااین حس شریف و برتر است. قرآن ، خود توصیه می کند که او را با آهنگ لطیف و زیبا بخوانند ، با همین نوای آسمانی است که قرآن با فطرت الهی انسان سخن می گوید و آن را تسخیر میکند. قرآن در توصیف خود ، برای خود ، دوزبان قائل می شود ؛ گاهی خود را کتاب تفکر و منطق و استدلال و گاهی کتاب احساس و عشق بوده و به عبارت دیگر ، قرآن غذای عقل و اندیشه  وغذای روح میباشد. 

منابع: 1.نشریه زمزم با عنوان هفت آسمان 2.شهید مطهری، مجموعه آثار،ج22

در  همین راستا ، خانه فرهنگ  ، دوره های  جدید قرآني  رادرمحيطي شاد و معنوي با هدف آموزش مهارتهاي قرآني به کودکان ، برگزار می نماید. اين دوره ها شامل دوره هايي چون آموزش روخواني قرآن كريم به روش بازي، نقاشي و سرگرمي، آموزش آيات و احاديث كاربردي و موضوعي به روش سرود، قصه و نقاشي، آموزش حفظ جزء سي ام قرآن كريم به روش كد گذاري و تصوير خواني، آموزش عملي نماز ويژه كودكان به روش بازي، نقاشي و سرگرمي است. و هدف آموزش قرآن همراه با مفاهیم و معانی ،به گونه ای که همیشه در ذهن کودکانمان بماند و قرآن به عنوان سرمشق و الگویشان برای زندگی آینده شان قرار گیرد.انشاءالله.

مادران و پدران علاقه مند مي توانند جهت ثبت نام (فرزند سه تا شش ساله خود)  در این دوره های قرآنی جهت هماهنگي و كسب اطلاعات بیشتر تا هفته اول اسفند ماه سال جاری با شماره تلفن 45423262(031) تماس گرفته و یا حضوراً جهت ثبت نام به خانه فرهنگ  مراجعه نمایند. در ضمن این دوره ها بصورت رایگان برگزار میگردد. امید است مورد رضایت و قبولی حق تعالی قرار گرفته و حمایت شما عزیزان موجبات دلگرمی وفعالیت های بیشتر این مجموعه را فراهم سازد.

نویسنده : خانم کریمی -خانه فرهنگ

بازدید: 974

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۹۴۸,۷۱۴ نفر
حاضرین آنلاین : ۲۴ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۱۹ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد